Customize Consent Preferences

We use cookies to help you navigate efficiently and perform certain functions. You will find detailed information about all cookies under each consent category below.

The cookies that are categorized as "Necessary" are stored on your browser as they are essential for enabling the basic functionalities of the site. ... 

Always Active

Necessary cookies are required to enable the basic features of this site, such as providing secure log-in or adjusting your consent preferences. These cookies do not store any personally identifiable data.

No cookies to display.

Functional cookies help perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collecting feedback, and other third-party features.

No cookies to display.

Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics such as the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.

No cookies to display.

Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.

No cookies to display.

Advertisement cookies are used to provide visitors with customized advertisements based on the pages you visited previously and to analyze the effectiveness of the ad campaigns.

No cookies to display.

7 Affordable and Healthy Foods to Eat Every Day

We spend a lot of money on food and drink. But what do we usually pay for? Is the food we spend our money on really healthy? Some might say that healthy food is more expensive.

7. Pepper, cinnamon, salt, stock cubes, spice mill and paprika
Spices work miracles if put in other dishes. There is no need to buy tens of them. Purchase the basic spices that you will constantly use. Pepper and salt are needed for fish, meat and salads. Cinnamon can be added to toppings, smoothies and even hot drinks. Stock cubes make your rice taste splendid! Another thing to consider is buying a single spice mill. It is relatively pricey, but it will last your family quite a while.

123 4